(48) 228 846 545

handlowy@iparts.pl

Opony Dunlop

Dunlop Tyres to brytyjskie przedsiębiorstwo, którego historia sięga roku 1888. Wówczas to John Boyd Dunlop opatentował wynalezione przez siebie pneumatyczne opony rowerowe. Ten patent zapoczątkował światową rewolucję w dziedzinie ogumienia pneumatycznego. Naturalną konsekwencją tych wydarzeń było powstanie przedsiębiorstwa Dunlop Pneumatic Tyre Co. Ltd oraz pierwszej fabryki opon w Dublinie.

Firma Dunlop rozpoczęła produkcję opon samochodowych na początku XX wieku. W tym samym, mniej więcej, czasie marka związała się ze światem sportów motorowych, odnosząc w tym obszarze wiele sukcesów. Dunlop miał swój udział w próbach bicia rekordów prędkości na lądzie.

Inżynierów z firmy Dunlop uważa się za odkrywców tzw. aquaplaningu, czyli przyczyn utraty przyczepności na mokrych nawierzchniach. Dokonali tego w 1962 roku i wkrótce potem rozpoczęły się pracę oraz produkcja opon z nowatorskim bieżnikiem, który zrewolucjonizował rynek pod względem skuteczności odprowadzania wody z opon samochodowych. Innym innowacyjnym rozwiązaniem firmy Dunlop były opony wykonane w technologii RunOnFlat, które umożliwiały pokonanie nawet 80 km z prędkością do 80 km/h w przypadku utraty powietrza.

Obecnie większościowy pakiet akcji marki Dunlop posiada koncern Goodyear Tire and Rubber Company. Firma Dunlop dostarcza wysokiej jakości ogumienie nie tylko do seryjnych samochodów osobowych i użytkowych, ale również jest obecna w rajdach samochodowych, wyścigach torowych oraz wyścigach motocyklowych. Jest główną marką dostarczającą opony w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Opony samochodowe