Data produkcji opony – czy wpływa na bezpieczeństwo na drodze i jak ją sprawdzić?
Sprzedawcy, którzy pracują w specjalistycznych sklepach, często spotykają się z pytaniami klientów o datę produkcji opony. Gdy pracownicy informują ich, że ogumienie zostało wytworzone w ubiegłym roku, na twarzy potencjalnych kupców pojawiają się niekiedy oznaki zniechęcenia. Rzadko pomagają wtedy argumenty o optymalnym sposobie magazynowania i zgodności z normami. Klienci proszą zwykle w takich sytuacjach o znalezienie jak najnowszej opony. Czy taka reakcja jest jednak uzasadniona?
Data produkcji opony – czy naprawdę jest istotna?
Na początku warto zaznaczyć, że data produkcji opony faktycznie może mieć znaczenie, ale jest ono zwykle przeceniane przez kierowców. Ogumienie, które przeleżało w magazynie ponad 10 lat będzie rzeczywiście cechować się gorszymi właściwościami. Opony starzeją się jednak wolniej, niż myśli większość osób. Zgodnie z polskimi normami ogumienie, które nie jest starsze niż trzy lata traktowane jest jak nowe, a więc na równi z tym, które dopiero wyjechało z fabryki. Co jednak bardzo ważne, na jego jakość bardzo duży wpływ może mieć sposób magazynowania. Jeżeli podejrzewamy, że kupowane przez nas ogumienie mogło nie być przechowywane w idealnych warunkach warto dowiedzieć się jak sprawdzić rocznik opony.
Rocznik opony – sposób zapisu
Dobra informacja dla wszystkich osób, które chcą dowiedzieć się, jak sprawdzić rok opony jest taka, że na całym świecie funkcjonuje bardzo prosty i jednolity zapis, którym jest kod DOT. Zawiera on nie tylko rocznik ogumienia, ale także miejsce jego produkcji. Jeśli jednak zastanawiasz się jedynie nad tym, jak sprawdzić datę wytworzenia opony, interesowały będą Cię cztery ostatnie cyfry kodu. Oznaczają one tydzień i rok produkcji, tak więc zapis 1219 informuje, że została ona wykonana w 12 tygodniu (czyli w marcu) 2019 roku.
Warto także wiedzieć, że oznaczenie tego typu funkcjonuje od początku obecnego tysiąclecia, wcześniej bowiem stosowany był kod trzycyfrowy, w którym pierwsze dwie cyfry oznaczały tydzień wytworzenia opony, natomiast trzecia odpowiadała ostatniej cyfrze roku produkcji. Opony, które powstały w latach 90. posiadały dodatkowo trójkąt oznaczający ówczesne dziesięciolecie, choć nie wszyscy producenci stosowali ten symbol. Dlatego właśnie kod 108 mógł oznaczać zarówno 10 tydzień roku 1988 jak i 10 tydzień roku 1998.
Jak sprawdzić rok produkcji opony?
Wiesz już, w jaki sposób najłatwiej odczytać datę produkcji opony, warto więc doprecyzować jeszcze, gdzie można znaleźć omawiane oznaczenie. Kod DOT znajduje się na boku opony, po jej zewnętrznej stronie. Często jest on zapisywany wewnątrz owalnego obramowania, które znacznie ułatwia odnalezienie oznaczenia.
Kiedy znasz już sposób zapisu i miejsce umieszczenia kodu z łatwością odczytasz datę produkcji opony. Pamiętaj jednak, że właściwie magazynowane opony nie tracą tak szybko swoich właściwości, dlatego nie warto za wszelką cenę szukać ogumienia wyprodukowanego w ciągu kilku ostatnich tygodni.