Czy warto naprawiać opony samochodowe?
Kupując samochód, może się zdarzyć, że wybierzemy model, który nie będzie wyposażony w koło zapasowe. Obecnie bardzo często jako piąte koło, producenci oferują dojazdówkę lub tzw. zestaw naprawczy. Zestaw taki to tak naprawdę pianka w spray’u i kompresor, który pompuje ją do wnętrza opony. Czy jest to dobre rozwiązanie, stanowiące wartościową alternatywę dla wymiany ogumienia? Czy warto naprawiać opony?
Rozwiązanie tymczasowe
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest fakt, że zastosowanie pianki jest rozwiązaniem doraźnym i nie rozwiązuje problemu uszkodzonej opony. Ponadto zestawem naprawczym można zniwelować tylko niewielkie uszkodzenia (około półcentymetrowe), które powstały na bieżniku. Jeżeli przebiciu uległ bok opony, nie należy używać pianki, ponieważ teoretycznie naprawiona z jej pomocą opona, może się rozerwać. Tym samym zestaw naprawczy okazuje się przydatny tylko w niektórych sytuacjach.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na załatanie uszkodzenia za pomocą zestawu naprawczego i tak powinniśmy jak najszybciej udać się do zakładu wulkanizacyjnego. Niestety, kiedy już do niego dojedziemy, może się okazać, że nikt nie podejmie się naprawienia załatanej pianką opony. Będzie to bowiem wymagało wcześniejszego dokładnego oczyszczenia opony i felgi z pianki. Najprawdopodobniej pracownik warsztatu zaproponuje nam zakup nowej opony, żeby uniknąć konieczności usuwania pianki, która zazwyczaj ma w składzie aceton i amoniak, przez co jest toksyczna. Innymi słowy usuwanie pianki jest niebezpieczne, a przy tym często nieopłacalne.
Wady i zalety zestawu naprawczego
Wydłużenie rzeczywistego czasu naprawy koła, wyższe koszty usunięcia usterki, konieczność szybkiego udania się do warsztatu (nie należy pokonywać długich dystansów, jeżeli skorzystaliśmy z zestawu naprawczego) i brak możliwości naprawienia większych uszkodzeń, to główne wady zestawu naprawczego. Do zalet można zaliczyć fakt, że taki zestaw jest niewielki, dzięki czemu nie zajmuje dużej ilości miejsca. W konsekwencji na co dzień wozimy ze sobą mniejszy ciężar, co przekłada się na redukcję (niewielką, ale zawsze) zużycia paliwa. Dodatkowo, taki zestaw naprawczy jest bardzo prosty w użyciu.
Profesjonalna naprawa opony
W niektórych przypadkach możliwa jest profesjonalna naprawa opony. Polega ona głównie na zatykaniu ubytków przy użyciu fachowych materiałów. Czynność tę należy wykonywać u wulkanizatora, tylko po jego wyraźnym zaleceniu. Najczęściej wulkanizator zaleci tego typu rozwiązanie w przypadku niewielkiego ubytku jednak, jeśli problem jest poważniejszy, a więc pojawiły się wybrzuszenia lub opona jest całkowicie przebita, konieczna będzie wymiana. W takim wypadku naprawa jest bowiem nieopłacalna, a co więcej, często nawet niebezpieczna.