Opony używane czy nowe – wady i zalety
Zakup opon do samochodu to zawsze dodatkowy wydatek, z tym że jeden wyda na nowe opony 1000 zł, a drugi kupi komplet już za 4 stówki, jednak będą to tzw. „używki”. Który z kierowców zrobi lepszy interes? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista.
„Będzie pan zadowolony!”
Opony w samochodzie bardzo łatwo uszkodzić. Wystarczy chwila nieuwagi, żle dopompowane koła czy kiepskiej jakości usługi serwisowe, z jakich korzystamy. Niestety, uszkodzenia ogumienia często nie da się wykryć na pierwszy rzut oka, również przy zakupie bezpośrednim, a już na pewno nie w internecie. Zakup opon używanych wydaje się opłacalną opcją, jednak jest to zawsze ryzykowna transakcja, podczas której możemy się opierać wyłącznie na słowie i uczciwości sprzedającego.
Ukryte pułapki
Tak zwane „używki” kosztują zazwyczaj od 30 do nawet 80 proc. taniej niż opony nowe. Oczywiście oszczędzamy, lecz co otrzymujemy w zamian? Na pewno żadnej gwarancji producenckiej ani też historii takiej opony oraz pewności, że było ona prawidłowo eksploatowana. Opony używane niosą ze sobą duże ryzyko wystąpienia nagłych awarii, które pociągną za sobą uszkodzenia innych ważnych elementów pojazdu. Trzeba się liczyć z tym, że takie ogumienie mogło być niewłaściwie użytkowane, naprawiane w sposób nie zawsze profesjonalny czy też przechowywane w warunkach niekorzystnych dla gumy. Może ono również posiadać ukryte wady, których nie sposób zaobserwować nawet z najbliższej odległości, a konsekwencje ich używania mogą okazać się katastrofalne. Najczęściej takie defekty wychodzą dopiero na napompowaniu opon i założeniu ich na osie. W tym momencie żadna reklamacja nie wchodzi w grę, a my zostajemy z oponiarskim bublem, pustym portfelem i w zasadzie cofamy się do punktu wyjścia.
Nowe nie zawsze znaczy lepsze
Z drugiej strony, opony używane pochodzące z godnego zaufania źródła, to w zasadzie pełnowartościowe ogumienie. Takie opony można kupić znacznie taniej niż nowy komplet, jednak ważny jest ich wiek oraz stan bieżnika. Bardzo często nowe opony można dostać w niskiej cenie, jednak jest to ogumienie pochodzące od gorszych pod względem jakościowym producentów, charakteryzujące się słabszymi właściwościami jezdnymi w porównaniu do opon używanych lepszych marek.
Więcej minusów niż plusów
Decydując się na zakup opon używanych bez posiadania odpowiedniej wiedzy specjalistycznej, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, w jakim stanie technicznym jest konkretne ogumienie. Należy pamiętać, że np. opony zimowe z bieżnikiem 4 mm straciły już 30 proc. swoich nominalnych właściwości, a nowe ogumienie to zawsze gwarancja bezpieczeństwa i maksymalnych parametrów jezdnych. Naszym zdaniem kupno opon używanych wcale nie jest opłacalne, a wyłącznie pociąga za sobą duże ryzyko i zagrożenie na drodze dla nas oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Również jestem tego zdania, że zakup opon używanych z niepewnego źródła niesie ze sobą więcej minusów niż korzyści. Wyliczenia finansowe z pewnością będą przemawiać do większości kierowców, ale myślę że i tak najważniejsza jest świadomość, że dzięki nowym oponom ograniczamy ryzyko doprowadzenia do wypadku. A wiadomo, zdrowie i życie nie da się przeliczyć na pieniądze.