Zbyt szybkie zużycie opon. Co na to wpływa?
Opony samochodowe to jeden z tych elementów, który ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa na drodze. Ich zły stan może znacząco wydłużyć drogę hamowania i powodować problemy z kontrolą pojazdu. Przepisy jasno określają, jaki powinien być stan opon, gdzie istotnym czynnikiem jest grubość bieżnika, która nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Z reguły mija nawet kilka lat, zanim opona osiągnie taką wartość. Czasami jednak opony zużywają się szybciej. Z czego to wynika? I jak tego uniknąć?
Wysokość bieżnika w nowych oponach wynosi najczęściej 8-10 mm, zatem osiągnięcie minimalnej dopuszczalnej wartości 1,6 mm to naprawdę spore wyzwanie. Dlatego też z reguły wymieniamy opony na nowe o wiele wcześniej nim grubość bieżnika osiągnie tak niski pułap. Niestety są sytuacje, kiedy zużycie opony okazuje się nadmierne i po stosunkowo krótkim czasie ich użytkowania nadają się one do wymiany. Co ważne, bardzo często wynika to nie ze złych właściwości samego ogumienia, ale z kilku innych istotnych powodów. Jakich dokładnie?
Nieodpowiedni styl jazdy
Jednym z najważniejszych przyczyn nadmiernego zużycia opon samochodowych jest nieodpowiednie styl jazdy, który można określić mianem agresywnego. Gwałtowne ruszanie samochodem czy hamowanie prowadzi bowiem do szybkiego starcia bieżnika, a tym samym zużycia opony. Dlatego jeśli chcemy cieszyć się nowymi oponami jak najdłużej, warto postawić na spokojną i płynną jazdę.
Nieprawidłowe ustawienie geometrii i zbieżności opon
Kolejnym elementem, który może prowadzić do szybkiego zużycia opon, jest zła zbieżność i geometria kół. Objawem tego jest nierównomierne zużywanie się bieżnika na oponach, co przekłada się również na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeśli zauważymy takie nieprawidłowości, konieczne jest jak najszybsze ustawienie prawidłowej geometrii i zbieżności w warsztacie samochodowym. Nieprawidłowa zbieżność i geometria mogą prowadzić do uszkodzenia także innych elementów zawieszenia pojazdu, takich jak tuleje czy końcówki drążków kierowniczych.
Źle dobrane opony
Na szybkie zużycie opon wpływa również nieprawidłowy wybór rodzaju ogumienia. Może być to przykładowo jazda latem na oponach zimowych, które będą się po prostu szybciej zużywać w wysokich temperaturach. Ważne jest zatem, aby dostosować rodzaj ogumienia do warunków, w jakich są one użytkowane. Przy czym trzeba wziąć tutaj pod uwagę również preferowany styl jazdy i rodzaj dróg, po jakich najczęściej się poruszamy. Producenci oferują w tym zakresie szeroki wybór opon np. sportowych, dla kierowców preferujących bardziej dynamiczny styl jazdy czy opon terenowych dla tych, którzy poruszają się dużo po drogach szutrowych i nawierzchniach gorszej jakości.
Nieprawidłowe ciśnienie w oponach
Jeśli zależy nam na tym, aby opony zużywały się równomiernie i nie doszło do sytuacji, że jedna opona na tej samej osi ma bardziej starty bieżnik niż druga, to należy pilnować odpowiedniego ciśnienia we wszystkich oponach. Niestety, jeśli w jednym z kół jest większe lub mniejsze ciśnienie, będzie to różnicować zużycie bieżnika w każdej z nich, do czego nie można dopuszczać. Warto zatem kontrolować stan ciśnienia w oponach albo za pomocą własnego kompresora, albo tego, który jest dostępny na stacji paliw.