Kupując opony, warto zwrócić uwagę na 5 rzeczy!
Wszyscy wiemy, że dobrej jakości opony zapewniają bezpieczeństwo i ekonomiczność pojazdu, ale która opona jest odpowiednia dla Twojego pojazdu? Wybór opon letnich, zimowych i całorocznych na rynku jest ogromny. W tym artykule podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy następnym zakupie.
Szeroki wybór, wygoda, atrakcyjne ceny i szybka dostawa. Oto powody, dla których większość kierowców kupuje opony przez internet. W 5 punktach wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę przy składaniu kolejnego zamówienia:
Jaką rolę odgrywa sezonowość opon?
W oponach letnich bieżnik optymalizuje przyczepność na suchych i mokrych nawierzchniach. W czasie deszczu główne rowki pochłaniają wodę stojącą na drodze i odprowadzają ją przez rowki poprzeczne. W zimie najważniejsza jest dobra przyczepność na śniegu, zamarzniętych drogach i błocie pośniegowym. Z tego powodu bieżnik opon zimowych jest zazwyczaj głębszy i bardziej ustrukturyzowany. Dlatego dobre opony zapewniają najlepszą przyczepność nawet w temperaturach poniżej zera. W przypadku opon zimowych rzeźba bieżnika ma również decydujący wpływ na poziom hałasu. Ponadto w oponach można dokonać też rozróżnienia między symetrycznymi i asymetrycznymi wzorami bieżnika. Asymetryczny bieżnik ma inny wzór na zewnętrznej i wewnętrznej stronie opony, co dodatkowo poprawia stabilność pojazdu na zakrętach.
Czy opony całoroczne to dobra alternatywa?
Wielu kierowców, którzy chcą zaoszczędzić czas i pieniądze, a także ci, którzy nie znoszą sezonowej wymiany opon, decyduje się na zakup opon całorocznych. Są to również najważniejsze powody, dla których sprzedaż opon całorocznych od kilku lat systematycznie rośnie. Trzeba przyznać, że nasze zimy są częściej mokre niż śnieżne, a jakość opon całorocznych również znacznie się poprawiła. Ponadto o tym, że większość opon całorocznych doskonale nadaje się do jazdy po zimowych drogach, świadczy symbol płatka śniegu umieszczony na boku opony. Opony całoroczne stanowią zatem interesującą alternatywę. Jeśli zależy Ci na jak najlepszej przyczepności i jak najkrótszej drodze hamowania zarówno latem, jak i zimą, warto jednak wybrać oddzielne opony letnie i zimowe.
Określ rozmiar opony
Niezależnie od tego, jaki samochód masz, dla każdego pojazdu dozwolone są tylko określone rozmiary opon. Informacje o tym, jakich opon potrzebujesz do swojego samochodu, znajdują się na bocznej ścianie obecnych opon. Ta etykieta zawiera dane dotyczące jej rozmiaru, szerokości i wysokości. Liczby przed literą R, oddzielone ukośnikiem, oznaczają rozmiar opony. Liczba po literze R oznacza średnicę obręczy.
Dla właścicieli samochodów typu SUV lub terenowych producenci opon oferują specjalne opony z głębokimi rowkami do jazdy w terenie. Takie opony zapewniają dobre osiągi w trudnych warunkach terenowych, ale jednocześnie redukują komfort jazdy. Jeśli chcesz kupić opony do samochodu terenowego, powinieneś najpierw zastanowić się, jak często jeździsz po drogach utwardzonych, ponieważ uniwersalne właściwości jezdne na drodze i w terenie zawsze wymagają kompromisu.
Określ indywidualne wymagania dotyczące jakości
Czy warto kupować tanie opony? Decydując się na zakup opon, weź pod uwagę nie tylko swój budżet, ale także to, jak ważne są dla Ciebie standardy jakości. Ponieważ opony wysokiej jakości są często znacznie droższe, wielu kierowców sięga po tanie marki. Opony innych marek no-name, głównie z Dalekiego Wschodu, są nie tylko gorszej jakości, ale także nie zapewniają wystarczającej przyczepności na drodze i komfortu jazdy. Jeśli droga hamowania się wydłuży, tanie opony mogą stać się naprawdę drogie. Dlatego lepiej jest zaufać jakości marki.
Etykiety UE na oponach
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy zakupie opon? Etykieta UE na oponach to kolejna ważna pomoc przy zakupie. Ma umożliwić nabywcy ocenę indywidualnych cech poszczególnych opon i porównanie różnych modeli na podstawie trzech kryteriów sprawdzonych przez samych producentów opon. Są to informacje dotyczące oporów toczenia (w tym zużycia paliwa), przyczepności na mokrej nawierzchni (drogi hamowania) oraz zewnętrznego hałasu opon. Pierwsze dwa parametry są uporządkowane alfabetycznie, przy czym A oznacza ocenę najlepszą. Poziom hałasu w dB jest wyświetlany w postaci symbolu głośnika z zakrzywionymi paskami: od jednego do trzech. Im wyższa liczba, tym większy hałas emitowany przez oponę.
Jakie są najlepsze opony samochodowe? To zależy od Ciebie. Powyższe wskazówki stanowią oczywiście ważną podpowiedź. Jednak chcąc kupić opony samochodowe, nie wystarczy zwracać uwagę na dane techniczne opon i pojazdu. Ważną rolę odgrywają również Twoje preferencje i indywidualny styl jazdy.