Jak przechowywać opony bez ryzyka ich uszkodzenia?
Jeżeli korzystasz z opon sezonowych, dysponujesz dwoma kompletami ogumienia. W czasie, gdy korzystasz z jednego z nich, drugi przechowujesz. Ważne jest, aby przechowywać opony we właściwy sposób. W przeciwnym razie mogą one ulec uszkodzeniu lub też szybszemu zużyciu. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby mieć pewność, że oponom nic nie grozi.
Przygotuj opony do przechowywania
Zanim schowasz opony, odpowiednio je do tego przygotuj. Pierwsza czynność, jaką powinieneś zrobić, to umycie ogumienia. Możesz do tego wykorzystać wodę z wiadra i gąbkę. Niemniej jednak wygodniejszym rozwiązaniem zdaje się skorzystanie z myjki ciśnieniowej. Pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiedniego dystansu od ogumienia, aby nie uszkodzić go wodą pod ciśnieniem.
Kiedy opony będą już czyste, zaczekaj aż wyschną. Wilgoć to duże zagrożenie dla struktury gumy, zatem nie należy chować zawilgoconych opon. W tym momencie warto obejrzeć opony i sprawdzić ich stan techniczny. Jest to najlepszy do tego moment, ponieważ opony są czyste, przez co wszelkie ubytki są widoczne lepiej niż kiedykolwiek. Kiedy już zakończysz przegląd, a opony będą suche, zapakuj je do worków i schowaj w odpowiednie miejsce.
Gdzie trzymać opony?
Jest kilka czynników, które stanowią zagrożenie dla opon. Struktura gumy może zostać uszkodzona między innymi przez nieodpowiednią temperaturę. Warto zaznaczyć, że groźna jest zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura. Producenci wskazują na graniczne wartości +25 i 0 stopni Celsjusza. Temperatura wyższa niż 25 i niższa niż 0 stopni nie nadają się do przechowywania opon. Optymalne są natomiast wartości 10-15 stopni. Niemniej jednak przynajmniej częściowo może to zależeć od danego modelu opon. Tym samym warto sprawdzać wskazania producenta. Wymagania dotyczące temperatury oznaczają, że opon nie należy trzymać w pobliżu grzejników czy też innych źródeł ciepła. Wydaje się, że dobrym miejscem do przechowywania opon jest piwnica, o ile nie panuje tam zbyt niska temperatura.
Ponadto, oponom zagraża również wilgoć, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Tym samym nie należy przetrzymywać ogumienia w miejscach wilgotnych. Należy również trzymać je z dala od środków chemicznych. Nie bez znaczenia jest również położenie opon. Nie jest to może kwestia kluczowa, jednak zaleca się trzymanie ich w poziomie. Dzięki temu obciążenie dla ogumienia jest mniejsze. Jest to nieco ważniejsze w przypadku, gdy wraz oponami przechowujemy również felgi.
Do potencjalnych zagrożeń dla opon dodałbym trzymanie ich w foliowych workach. O ile jest to kuszące – bo nie będą się brudzić od kurzu w piwnicy czy garażu – o tyle może tam łatwo zbierać się wilgoć. Jeśli już bardzo chcemy trzymać opony w workach, nie należy ich zawiązywać i zostawić otwór, by opony wewnątrz mogły oddychać.