Wszystko o ciśnieniu powietrza w oponach
Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach ma wpływ na jakość prowadzenia oraz nasze bezpieczeństwo na drodze. Mimo to, nie wielu kierowców pamięta, by okresowo je sprawdzać i w razie potrzeby uzupełniać wszelkie braki. Problemem może być również zbyt wysokie ciśnienie. Zatem jak prawidłowo dobrać ciśnienie w naszych kołach i na co uważać? Tego wszystkiego dowiesz się w naszym artykule!
Właściwa wartość ciśnienia w kołach
Monitorowanie ciśnienia w oponach jest obowiązkiem każdego kierowcy. Współczesne samochody częściowo wyręczają właścicieli w tym zadaniu, ponieważ wyposażone są w odpowiednie czujniki, które przy spadku informują o tym kierowcę. Pamiętajmy, że każdy samochód ma inne wymagania odnośnie ciśnienia. Wartość ta jest zależna m.in. od wagi, gabarytów czy ilości przewożonego towaru lub osób. Zmiana obciążenia samochodu wymaga odpowiedniej regulacji ciśnienia. Informacje na temat właściwej wartości można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu, a także w samym samochodzie, np. pod klapką wlewu paliwa.
Dlaczego należy dbać o właściwe ciśnienie opon?
Odpowiednie ciśnienie w oponach ma znaczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Badania potwierdzają, że zbyt niski jego poziom w oponach wydłuża drogę hamowania aż o 22%, a także prowadzi do znacznie szybszego oraz nierównomiernego zużywania się opon. Podobnie jest, kiedy nasze opony są zbyt mocno napompowane. W takim wypadku zmniejsza się powierzchnia styku opony z asfaltem, bardziej wyczuwalne są wszelkie nierówności jezdni i wzrasta ryzyko uszkodzenia koła podczas najechania na dziurę lub krawężnik. Obniżenie powierzchni bieżnika, który styka się z podłożem sprawia, że znacznie spada przyczepność, co może być odczuwalne zwłaszcza w trudnych warunkach panujących na drodze.
Kiedy można obniżyć lub zawyżyć ciśnienie powietrza w kołach?
Zdarzają się sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni do regulacji ciśnienia w oponach. Pamiętajmy jednak, by zredukowanie lub zwiększenie jego wartości nie przekraczało 10%. Ciśnienie obniżane jest często, kiedy musimy poruszać się po trudnej nawierzchni, takiej jak błoto. Dzięki temu jesteśmy w stanie zwiększyć powierzchnię styku opony z podłożem, a przy okazji zmniejszamy ilość wibracji przenoszonych na nadwozie naszego samochodu. Zwiększenie ciśnienia ma natomiast pozytywny wpływ na spalanie, więc jeśli zależy nam na eco drivingu możemy w ten sposób próbować wpłynąć na wynik.
Dlaczego nasze opony tracą powietrze?
Powodów może być wiele. Najczęściej problem ten pojawia się w oponach, które były naprawiane lub są już stare i guma przestaje być odpowiednio elastyczna. Często nie zwracamy również uwagi na stan wentyli, które również mogą przepuszczać powietrze. Według amerykańskiego Department Of Transport tylko 15% przypadków, w których opony tracą powietrze są spowodowane przez uszkodzenia eksploatacyjne (uderzenia lub najechanie na krawężnik). Niezależnie jakim samochodem poruszamy się na co dzień, pamiętajmy by odpowiednio dbać o swoje ogumienie. Opony to jedyne połączenie naszego pojazdu z podłożem i w naszym interesie jest utrzymanie ich w należytym stanie przez jak najdłuższy czas.
To fakt, że bardzo niewielu kierowców jest świadomych konieczności sprawdzania stanu powietrza w oponach. Tymczasem jest to niezwykle ważna sprawa, która nie zajmuje wiele czasu. Dobrze, że przypomnieliście, gdzie można znaleźć wskazówki co do właściwej wartości tego ciśnienia.